מבוא

אלבום זה הוא הזמנה לטייל, לטפס בתוך נופים מתחלפים, להתבונן לצדדים ולנשום אויר פסגות. חיפה היא עיר מיוחדת אין דומה לה. מהים העוטף אותה עד הר הכרמל המאפשר מבט על לכל כוון.

באלבום זה התכוונו להציג את חיפה המרהיבה ביופייה ולייצר גירוי להכיר את סביבת המגורים ואת נופי העיר מתוך התכוונות וקצת מאמץ גופני.

מוצג כאן אוסף של 120 גרמי מדרגות, יש עוד גרמי מדרגות שלא זכינו לטפס בהם ושלא היכרנו אותם, יש גרמי מדרגות שהחלטנו לא לכלול אותם, לא כללנו גרמים שמנין המדרגות שלהם פחות מ 30.
בחרנו להציג את דרכי המדרגות בשלשה מיונים:
1. לפי השכונות בחיפה.
2. לפי מספרי המדרגות שבגרם.
3. חיפוש לפי שם.
לשם התמצאות במיקום, השתמשנו במפת העיר חיפה שהופקה על ידי עיריית חיפה והעמותה לתיירות ונופש של חיפה – וניתנת לרכישה בשקלים בודדים בלשכת המידע הממוקמת בשדרות בן גוריון מס' 48 במושבה הגרמנית. ציינו את מיקום המדרגות לפי המשבצות שבמפה.
בחרנו לא להציג מפות באתר, מאחר וכיום יש אמצעי ניווט דיגיטליים רבים וזמינים וכל אחד יכול למצוא כתבת לפי דרכו.

בחרו לכם גרם מדרגות והתחילו לטפס – המראה הנשקף כשאתם עולים אינו זהה למראה הנצפה בכוון הירידה. אם תטפסו בערב, המראה שונה מהטיפוס בבוקר. קיץ וחורף – הנופים שונים. יום שמש ויום גשם – חגיגה של מראות.

לאלה הנבהלים מטיפוס במדרגות – אכן, לעתים זה קשה, הנשימה כבדה והרגלים כואבות אבל הסיפוק עצום. אל תגידו "אם היינו צעירים יותר…", שנינו יחד צברנו עד כה 149 שנות חיים, אנחנו מעידים שהגיל וכאבי המיפרקים השונים אינם מכשול. תחושת הגאווה והסיפוק כשמגיעים למעלה היא עצומה וראויה.

כמובן, כל אחד צריך לבחון את בריאותו וכישוריו, מי שרחוק מפעילות גופנית או סובל מכאבים כל שהם, ממיגבלות נשימה או בעיות לב צריך להתייעץ עם רופא. האחריות לעמוד במאמץ היא אישית, אנחנו ממליצים לעיין בגוגל ולקרוא את הערכים: "טיפוס מדרגות", ו"עליה במדרגות" וללמוד על היתרונות הגדולים לבריאות הגוף. אבל אין ספק שכל תושב בחיפה מתנסה יום יום בטיפוס מדרגות.

בשטחים מישוריים יש שבילים, מדרכות וכבישים – אמצעים המאפשרים לנו לנוע למרחקים באמצעים שונים: ברגל, באופניים או ברכב, התנועה יכולה להיות בכוח שרירים או בכוח מכני. מדרגות מאפשרות תנועה רק להולכי רגל, רק בכוח השרירים ניתן לטפס מעלה.

כמעט כל גרמי המדרגות מציינים התחלת טיפוס מהמבואה התחתונה ועד הפסגה שהיא המבואה העליונה. כל גרמי המדרגות המופיעים באלבום זה מגדירים באיזה רחוב מתחיל הטיפוס – הכתובת של המדרגה הראשונה, ולאיזה רחוב מוביל גרם המדרגות – הכתובת של המדרגה העליונה. לרוב הכוון מלמטה למעלה. בדרך יש מפגשים עם רחובות החוצים את גרם המדרגות – מבואות ביניים. אלה המתקשים בטיפוס יכולים להפסיק, לנוח, לפרוש ולחזור בפעם אחרת.

כל גרם מדרגות מלווה בתצלום אחד, רק כדי ליצור גירוי קל. התצלום ברמת חובבים בכוונה כדי לא ליפות ולהדגיש פינת נוף בעיניים של טייל.

התיאורים המופיעים נכונים לזמן שבו טילנו. הדיוק הוא דיוק מוקפד של מטיילים – אין זה דיוק אקדמי או הנדסי. יתכן שתמצאו אי דיוקים בין השטח לתיאור באלבום, אנו חזרנו מספר פעמים לאותם מקומות, מידי פעם הופתענו לגלות שרחובות נוקו, שופצו ונגזמו, גרמי מדרגות תוקנו, התווספו שלטי הכוונה ועוד – סימנים ברורים לעיר דינמית חיה.

כתבנו תיאורים פשוטים ועניינים של גרמי המדרגות, למרות שהמתעניין יגלה בהם עולם ומלואו. הוספנו תאור קצר על מקור שם הרחוב, מתוך עיון במקורות גלויים לציבור (אינטרנט, ספרים, פרסומים של העיריה ועוד).

שנינו עוסקים במדעי החברה – ניגלה לנו גם נוף מרתק מהיבט אנתרופולוגי, האדם וסביבת מגוריו. ויתרנו להביא את חוויותינו, שכן נשאיר לכל מטייל לבחור את נקודת מבטו: נוף. צמחיה, ארכיטקטורה, אופק, תחזוקה, משחקי ילדים, היסטוריה, אוכלוסיה וכל נושא אפשרי ומעניין.

מתוך ניסיוננו, כמעט אין קושי למצוא חניה קרוב לנקודת התחלת הטיפוס, אנחנו טיפסנו למעלה וירדנו חזרה, כמובן, אפשר לשנות כוון לרדת. ניתן להתחיל במבואת ביניים, או להפסיק במבואת ביניים. מטיפוס לטיפוס הכושר ישתפר וההנאה תגדל.

לא לשכוח להצטייד בנעלי הליכה נוחות, בבקבוק מים ואולי גם במקל הליכה.

והערה חשובה, נא לא להתבלבל איננו עושים טרק בהרי ההימלאיה.

קדימה לדרך.

6 תגובות “מבוא

 1. רונית שמר

  תודה על אתר כה נפלא!
  ב8 חודשים האחרונים רתמתי את עצמי לסטודיו שמטרתו שיפור הכשר הגופני במסגרת כל גיל. עם הזמן התוודיתי לעובדה שמדרגות עושות לי טוב . למרות קשיי הנשימה בהתחלה נהניתי מכל גרם אחרון, יותר ויותר. לאחר ששמעתי על " מרוץ המדרגות " הצבתי לעצמי מטרה: 1000 מדרגות בקצב שלי ולהנאתי. וכך ,לאחר ה 1000 הראשונים בחיפוש מרובה באינטרנט הגעתי לאתר שלכם. חגיגה אמתית !! היום אני לאחר 5 סטים של טיפוס של רצף של כ 1000 מדרגות בכל פעם. מהעיר התחתית ליפה נוף, רחוב הגפן ליפה נוף, שכונת גאולה ליפה נוף …ועוד ידי נטויה.
  תודה לכם על אתר כה מפורט ומדויק!
  רונית שמר

  1. מעלות חיפה

   רונית
   מרגש שיש עוד טיילים הנהנים מטיפוס מדרגות.
   אנחנו שמחים שהמידע שהעלינו מדויק ומועיל
   תודה על תגובתך.
   ניצה וזאב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *